Povahu Americké Akity není lehké popsat v  jednom odstavci či v pár větách. Na toto téma bylo napsáno mnoho článků. Plemeno Americká Akita bývá často zaměňováno s plemenem Akita Inu. Obě tyto rasy mají sice stejný původ a do určitého okamžiku i podobnou historii, jedná se ale v současné době o dvě rozdílná plemena uznávaná FCI, která se liší nejen vzhledem, ale i povahou.

Americká Akita se vyznačuje svojí majestátností, oddaností, ale také hrdostí. Pokud k tomu má pozitivní podmínky, je to velmi vyrovnaný a přátelský pes, který potřebuje být právoplatným členem vaší domácnosti, nikoliv jen pes na dvůr či zahradu. Je velmi ráda v kontaktu s lidmi, ke kterým je zřídkakdy nepřátelská či agresivní. Na svojí rodině bývá závislá, mnohdy ji stačí v klidu a v pohodě proležet i několik hodin ve vaší blízkosti, rozhodně nejde o psa, který by zvládl prožít svůj život o samotě v psím kotci. Umí se přizpůsobit životu venku i v bytě, v běžných zimních teplotách jim nebývá zima a v teplých letních dnech si vyhledají stinné a chladné místo.

Americkou Akitu neuslyšíte zbytečně štěkat, i když bývá ostražitá. Dokáže rozpoznat opravdové nebezpečí od běžného uličního ruchu probíhajícího za plotem vašeho domu. Psi se vyznačují sociální dominantností a nesmlouvavě chrání své území, feny bývají také velmi ochranitelské, proto je velmi důležité od jejich útlého věku věnovat velkou pozornost jejich socializaci zejména s ostatními psi.

Americká Akita je vysoce inteligentní a rychle se učí, avšak výcvik donucovacími metodami pro ni není vhodný, baví ji výcvik hrou a motivací, milují pamlsky a odměňování, zkrátka neposlechne z donucení, ale ze svojí chytrosti a proto, že ji to baví.


 
Tvorba stranek pro chovatele